Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Kommenteeri

Olulised riigiasutused ja elutähtsa teenuse osutajad (ETO-d) saavad pilootprojekti raames satelliitühenduse

RIKS kui riigiside kompetentsikeskus sai käesoleva aasta IKT lisaeelarvest 200 000 eurot satelliitandmeside toimepidevuse tõstmiseks.

RIKS raadioside osakonna juhataja Siim Valgeväli sõnul plaanitakse selle rahasüstiga alustada järk-järgult riigi jaoks oluliste asutuste kriitiliste andmesideühenduste viimist maapealsest taristust sõltumatuks. Eesmärgiks on, et meie riik ja olulised asutused oleksid erinevate kriiside korral toimepidevad ja et sideühendused toimiksid ka kõige mustemate stsenaariumite korral.

Ukraina õppetundidest järeldub, et info levimine ja side toimimine on kriitilise tähtsusega. Kui mobiilside - ja kaabelsideühendused võivad kriiside (sõjad, üleujutused, tormid, tulekahjud jms) korral olla haavatavad, siis satelliitsideühenduste abil on võimalik välismaailmaga ühenduses olla ka maapealse infrastruktuuri hävimise korral. Satelliitside ei vaja toimimiseks (valgus-) kaablite olemasolu ega oma sõltuvust keeruka maapealse infrastruktuuriga mobiilsidest - piisab klienditerminalist, mis toimib vajadusel ka aku pealt ja mis on omakorda raadioeetri kaudu ühenduses kosmoses ringlevate satelliitidega.

Kompetentsi kasvatamiseks ja kogemuste hankimiseks soovime antud rahastuse raames täiendavalt testida ka erinevaid satelliitside kliendiseadmeid ning -teenuseid. Seda koostöös oluliste riigiasutuste ja ETO-dega. Kui soovid kaasa rääkida riigi toimepidevuse suurendamises või olla ise osaline antud projektis ja põhjusel või teisel ei ole me seni otse Sinu asutuse poole veel pöördunud, siis anna endast märku info@riks.ee ja suhtleme juba detailsemalt edasi.

Lisa kommentaar

Email again:
Vaegnägijatele